SILNÁ PROSBA – NÁŠ PARŤÁK V KOMUNIKACI

termín: 3.10. až 28.11.2024 18 - 20:30 hod.
místo: Zoom
cena: 2500 - 3500 Kč
přihlasit

Máte někdy dojem, že vás druzí neslyší nebo nechápou, co sdělujete?

Zažíváte někdy malé nebo větší okamžiky zklamání, že ten druhý reaguje na vaše slova jinak, než jste si přáli?

Vadí vám, když vám někdo dává nevyžádané rady, soudí vaše názory, kritizuje vás nebo obviňuje?

Jste někdy frustrovaní, protože máte dojem, že opakovaně říkáte jasně, co vám vadí, a nic se neděje?

Podobných otázek by bylo možné položit ještě mnoho. Způsob, jak jsme se naučili spolu mluvit, má mnoho bolavých a nejasných míst. Vždy máme možnost něco změnit.

Zvu vás k prozkoumání mocného vlivu komunikačního nástroje, který se nazývá PROSBA.

JAK CHÁPU VÝZNAM PROSBY?

PROSBA je komunikační prostředek, kterým zveme druhé k tomu, aby nám přispěli k naší životní pohodě. Je to nástroj, který nám pomáhá naplňovat naše potřeby. Je na místě ho využít kdykoliv, když u sebe zachytíme i nepatrnou nespokojenost ve vztahu nebo mezilidské interakci.

PROSBA JE DAR JASNOSTI A KONKRÉTNOSTI.  Vyjadřuje čitelně, proč člověk mluví a co chce od druhé osoby. Můžeme ji vnímat jako nabídku. Druhý člověk se může svobodně rozhodnout, zda chce vyhovět a přispět tak ke spokojenosti žádajícího, nebo ne.

PROSBU vnímám jako komunikační nástroj, který má velkou schopnost vrátit život do skomírající komunikace, vnést jasno tam, kde zavládl chaos, a obecně zvýšit čitelnost v mnoha typech každodenních situací. Pomáhá zajistit TEKUTOST KOMUNIKACE. Pokud prosba chybí, dochází snadno k neporozuměním, zmatkům, ke zklamání, nespokojenosti nebo konfliktům.

Konkrétní PROSBOU SMĚŘUJEME POZORNOST komunikačních partnerů jedním společným směrem. To samo o sobě zvyšuje šance na porozumění.

PROSBA nám pomáhá se PROPOJIT, být spolu a pečovat o naši spokojenost.

PROSBA nám umožňuje pohnout se z místa v okamžicích, kdy komunikace vázne, když vzniká neporozumění, když se otočíme v kruhu, nebo se děje něco, co se nám nelíbí. Vrací nás do naší přirozeně vnitřní síly a zajišťuje tak pohyb z okamžiků, kdy zažívám bezmoc nebo frustraci. VRACÍ NÁM VĚDOMÍ VLIVU NA NAŠI SPOKOJENOST, ať právě nasloucháme nebo mluvíme.

Skrze PROSBU máme možnost ZAJISTIT SI NAPLNĚNÍ NAŠICH POTŘEB. Proto je tak důležité naučit se tento nástroj správně používat a vědět, jaký typ prosby se hodí právě teď, když se vzdaluji své spokojenosti.

ZÁMĚR WORKSHOPU

Setkání se zaměřují na různé formy prosby a zejména na jejich praktické využití v různých typech komunikačních situací.

Praktická cvičení jsou koncipovaná tak, aby podpořila odhodlání a důvěru používat prosbu s velkou vytrvalostí, klidem, bez tlaku, s přijetím situace tak, abychom směřovali k obnovení naší spokojenosti, aniž to je na něčí úkor.

FORMA WORKSHOPU

Téma prosby jsem rozvrhla do 5 večerních on-line setkání, která budou vždy od 18 do 20.30 hod. Potkáme se v prostředí aplikace Zoom.

Před každým setkáním dostanou účastnici e-mailem přístupové údaje, doprovodný text k setkání a informaci o tom, s jakým typem situace budeme pracovat.

Setkání budou nahrávaná a nahrávky budou k dispozici účastníkům workshopu do konce roku 2024. Nahráváme pouze společné časti každého setkání (teorie, demo, sdílení). Praktické časti, které probíhají ve dvojicích, se nenahrávají.

TERMÍNY 2024

Čtvrtky:  3.10., 17.10., 31.10., 14.11. a 28.11.2024

JAK TO BUDE VYPADAT

Každé setkání se zaměřuje na jeden nebo více typů prosby a určitou skupinu komunikačních situací. Mezi setkáními je prostor pro osobní praxi. Začátek každého dalšího setkání je věnován sdílení zkušeností a dotazům.

Témata jednotlivých setkání:

  1. Prosba o akci

Tento typ prosby je patrně nejběžnější, přesto často nepřináší to, co by jeho uživatel chtěl. Zaměříme se proto především na to, co se skrývá za formou (slovy) a co tvoří nejčastější příčiny neúspěchu v komunikaci.

  1. Prosba o upřímnost

Tento typ prosby nám pomáhá udržovat plynulý tok komunikace a má mnoho různých praktických využití. Například:

  • Jde o okamžiky, kdy nás zajímá svět toho druhého a on ho sám o sobě neotevírá.
  • Tato prosba nám pomůže propojit se s malým dítětem v každodenních situacích, třeba při odchodu z domu.
  • Pomůže nám také ujistit se o tom, zda si rozumíme, zda chápeme dohodu stejně.
  • Pomůže nám ulehčit situace, kdy chceme odmítnout něčí prosbu. Podpoří nás v tom, abychom byli jasní a pravdiví a současně pečovali o vztah s druhou osobou, ať jde o dítě nebo o dospělého.
  • Je to skvělý nástroj na zvládnutí momentů, kdy zachytíme nepohodu v nás jako reakci na slova druhého. Pomůže nám vrátit se na pevnou zem v okamžiku, kdy nás začínají ovládat naše vlastní soudy a domněnky.
  • Pomáhá nám propojit se s druhou osobou, podpořit jí a lépe jí porozumět.
  1. Prosba o empatii

Tato prosba nám také pomáhá udržovat plynulý tok rozhovoru. V praxi není bohužel téměř vůbec využívána.

  • Hodí se ve všech situacích, když je pro nás důležité dozvědět se, jak naše sdělení slyší nebo chápe ten druhý.
  • Umožní nám požádat člověka o to, co od něho chceme, když mu něco vyprávíme. Pomáhá tak předejít nepříjemným momentům, kdy dostáváme nevyžádané rady, nebo řešení, o která nestojíme.
  • Můžeme takto požádat o podporu, když si chceme urovnat myšlenky, najít řešení v sobě, uvolnit nastřádané emoce nebo stres.
  • Pomáhá nám aktivně jednat tehdy, když chceme zažít pochopení, porozumění, vyslyšení nebo propojení či blízkost s druhou osobou.
  1. S využitím všech typů proseb prozkoumáme různé varianty situací, kdy je pro nás žádoucí PŘERUŠIT HOVOR DRUHÉHO.

Jde o následující typy situací:

  • Už nemáme kapacitu dál naslouchat.
  • Je toho na nás moc.
  • Nebaví nás téma.
  • Chceme už odejít, abychom dostáli jinému závazku.
  • Nechceme vůbec naslouchat.
  • Chceme mít prostor pro naše vyjádření.

Jde o prosby, které nám pomáhají pečovat o naši vlastní spokojenost a respektovat sami sebe, naše hranice.

  1. Prosba nám může výrazně pomoci proměnit obtížné komunikační situace, kdy slyšíme něco nepříjemného vůči vlastní osobě – KRITIKU, VÝČITKU, POROVNÁVÁNÍ, PONIŽOVÁNÍ apod. Tyto situace nám poskytují příležitost využít všechny typy proseb a proplout bez boje náročnou situací.

PRO KOHO JE WORKSHOP VHODNÝ?

  • Je určen pro všechny, kteří znají Nenásilnou komunikaci do té míry, aby dokázali rozpoznat a pojmenovat své vlastní pocity a potřeby.
  • Může přinést užitek lidem, kteří chtějí nalézt zdroj vlivu na náročnější komunikační situace v sobě a ve svém jednání.
  • Nabízí možnosti, jak vnést více čitelnosti, života a propojení do komunikace.
  • Otevírá prostor pro pohyb z místa v okamžicích, kdy zažívám bezmoc nebo jiné reaktivní emoce.
  • Může se hodit všem, kteří facilitují setkání skupin nebo mediují spory druhých lidí.
  • Nabízí rozšíření komunikačních nástrojů všem terapeutům, průvodcům, učitelům, vychovatelům, rodičům i prarodičům a lidem v podporujících profesích pro jejich každodenní praxi.

REZERVACE A CENA

Chcete-li si rezervovat místo, postupujte podle následujících pokynů.

Pod oranžovým tlačítkem „PŘIHLÁSIT,“ které je na této stránce, najdete registrační formulář. Ten prosím vyplňte a odešlete.

Vyplněním a odesláním registračního formuláře současně také souhlasíte s OBCHODNÍMI PODMÍNKAMI. Ty mnoho z nás z různých důvodů nečte. Učíme se, jak vnést více života a smyslu i do tohoto formálního kroku. Přečtením OBCHODNÍCH PODMÍNEK se můžete ujistit, zda jsme i v této formální záležitosti za jedno.

Po vyplnění online přihlášky vzniká nezávazná rezervace místa. Přihláška je závazně potvrzena zaplacením zvolené částky na účet, jehož číslo a variabilní symbol obdržíte e-mailem po vyplnění online přihlášky.

Cena za kurz: 2500 až 3500 Kč

Nabízíme možnost zvolit si částku, která se nachází v uvedeném rozmezí, podle vaší finanční situace, vnímané hodnoty workshopu a ochoty přispět k finančnímu zajištění organizátorky a lektorky. Z praktických důvodů je možné volit z částek 2500, 3000 a 3500 Kč. 

Nižší částka umožňuje přístup k poznání těm, kteří mohou být ve finanční nouzi.

Střední částka pomáhá zajistit udržitelnost a pokračování naší práce.

Vyšší částkou usnadňujete přístup k seberozvoji těm, kteří nemají momentálně dostatečné finanční zdroje. Díky za vaše přispění.

STORNO PODMÍNKY

Život někdy přináší těžko předvídatelné změny. Pokud něco takového nastane a vy se odhlásíte nejpozději do 8 dnů před začátkem workshopu, bude vám vrácena zpět celá částka v plné výši přijaté platby.

Zohledňujeme tak nepředvídatelnost ve vašem životě i možnost změnit rozhodnutí a současně bereme ohled na udržitelnost a efektivitu našeho fungování. Více informací se dozvíte v Obchodních podmínkách.

KONTAKT

Organizátorkou kurzu je Jarmila Klimešová: jarmilaklimesova@gmail.com, tel. 732 552 575. Ta vám odpoví i na vaše případné dotazy.

PŘIJĎTE OBJEVOVAT MOCNÝ NÁSTROJ PROSBY.

Těším se na vás.

Koučka a Certifikovaná lektorka Nenásilné komunikace Helena

 

Foto je od beasternchen z Pixabay